Saturday, September 20, 2008

China Town

Moving to town we decided that we needed to start going to China Town (we live only a few minutes away) to get our fruits and veggies and a other things. Well it took us a while, but now we go every week, sometimes 2 times. Missing from this picture is 3 bags of mung beans, 3 plums, 2 nectarines, 2 bananas and 4 filipino thingys (we kinda get a little hungry while we are there and eat them before we even get to the car or give them to people).

Our kids love to eat the fruit and veggies and it is soooo much cheaper than at the grocery store (this would probaby cost close to $50 at the grocery store....no joke). We are eating healthier and fresher. I love it when the girls go into the fridge and get out broccoli (yes, they love it) or a nectarine or plum...they think it's candy!

I was going to tell you how much everything cost, but decided against it...I want you to guess (that's a way to get some comments)! Whoever guesses right, first, I will do something for you...maybe!

15 comments:

HeatherM said...

I thought your guess of $50 at the store was cheap. It's expanse to eat healthy. I'll guess $25! oh & yes I want something in return for my 30 seconds of time!

Bratton Family said...

I will guess $28. That totally reminds me of Malaysian markets! Gotta love a good deal.

Jamie said...

Sorry you are both wrong, but and I'm not going to say who's closer. Oh, the suspense!!!!!

Boo said...

I'm guessing food is about 30% more there! So like milk is about $6-$8 maybe! So what do we win a free trip to Hawaii =)

Boo said...

Oh wait you were wanting us to guess how much you paid for the fruit you bought haha I'm a dork ok umm hmm...I'm going to go with maybe around $35-$40! I really want to win a FREE trip to Hawaii because I need to find a man and I think he might be hiding there and I know you don't want to be keeping me from Eternal happiness do you?

Jody said...

I am going to guess $20...I Get great fruit...nectarines(5), pears(7), grapes, melon(1 canteloupe) etc..at the 99 cent only stores. Just love the $ stores. Great for finding shampoo, bubble bath and princess things cheap. Maybe one of these days i will go to my farmers market..when i find it.

jen said...

I guess ten dollars! Liberty, are you going to pay for the plane ticket? ;)

I love cheap and yummy food.

Katrina said...

My guess is $23!

Jenn said...

$18.50

Rachel said...

$17?

Jamie said...

Keep guessing no one has hit it on the head yet!

Boo said...

I bet someone has guessed it already but you just want us to keep leaving you comments hu? =)

Alliban said...

I'm gonna say $13.50. It looks so yummy. I love your blog. Can I come with Boo if I win?

Katrina said...

Oh, wait - I'm going to declare myself the almost winner since Jody's doesn't count. Woo-hoo for me! :)

Jamie said...

Okay Katrina, you can be the pretend winner!